428468704186217

Denisa a Ľuba to sú naše mená a toto je náš domček, ktorý stojí v malebnej obci na južnom Slovensku. Dedinka obklopená krásnou prírodou a agátovými lesíkmi. Tu sa začala naša cesta ku šperkom z krásneho voňavého drievka. Naša tvorba, náš príbeh sa začal ešte oveľa skôr, ako vznikla značka DaLea… ale poďme pekne po poriadku…

 

 Ako sa zrodila myšlienka tvoriť z dreva

 

  • Píše sa rok 2014

A ako sme sa dostali k tvoreniu? Náš príbeh sa začal, keď sme sa obe ocitli bez práce a rozmýšľali sme, čo so životom ďalej. Keďže žijeme na dedine, inšpiráciou pre nás bola príroda. Začali sme si pomaličky, po troške vyrábať z dreva, len tak, pre seba. Šperkovnice, krabičky, podnosy z dreva plnili naše poličky. A keď mali najbližší sviatok darovali sme ich a oni sa obdarovaným páčili. To bol impulz, podnet pre nás, že by sme sa tým, čo robíme mohli aj živiť. Popri výrobe dekorácií z dreva sme skúšali vyrobiť pár šperkov z dreva, ale vždy sme sa vrátili k pôvodnej tvorbe. Až približne pred rokom (r. 2017), sme sa začali vo väčšej miere venovať šperkom. Zúročili sme to, čo sme sa za tie roky naučili. Spoznali sme rôzne druhy dreva, ako drevo opracovať, ako sa po morení, lakovaní správa. A preto bolo pre nás už jednoduché zapracovať tieto skúsenosti do výroby šperkov

 

  • Prvé šperky 2015

V tom období sme pracovali výnimočne s dubovým drevom. Po roku skúseností s týmto druhom dreva sme sa podujali na výrobu pár kúskov šperkov. Ručná práca dosť náročná, vzhľadom na tvrdosť a váhu dubového dreva na šperky nie moc vhodné.

 

  • V roku 2016

Pokračujeme v doterajšej tvorbe, vymýšľame nové dizajny. Záujem o našu tvorbu narastá. Objednávok bolo čím ďalej viac a tým aj presvedčenie, že to čo robíme má význam pre nás a aj pre našich spokojných zákazníkov.

  • Začiatok roku 2017

Mali sme veľké plány, no ako sa hovorí, človek mieni, pán boh mení. Jedna väčšia objednávka zmenila náš osud…

Pre kaviareň bola požiadavka vyrobiť podnosy z ľahkého dreva. Dubové drevo, s ktorým sme do tej doby pracovali bolo ťažké a rozhodnutie zo strany zákazníka padlo na smrekové drevo. Po odovzdaní zákazky nám zostalo v dielni smrekové drevo a nám sa zrodil nápad vyskúšať z tohto dreva vyrobiť šperky.

Po skúsenostiach s dubovým drevom to bolo pre nás veľmi významné poznanie, ako krásne a oveľa jednoduchšie sa s ním pracuje. Šperky boli veľmi ľahučké a štruktúra dreva veľmi výrazná. Tým, že smrek je mäkší, po morení krásne vynikla kresba dreva. Toto poznanie bolo pre nás veľmi významné a preto sme vyrobili pár šperkov a dali do predaja. 

Reakcie zákazníčiek nás veľmi milo prekvapili, to bol zlom v našej tvorbe…

 

  • Jún 2017 zlomové obdobie pre našu tvorbu

V spolupráci s módnou návrhárkou Matty Urbanič vzniká kolekcia šperkov na Folk fotenie.

 

 

outfit a kabela: Luxury Day – Couture by Matty Urbanić

Foto: Žofia Baginová – photographer, makeup artist, hairstylist
modelky: Michaela Budáčová, Barbora Uhríková

 

  • Júl 2017 vznik značky DaLea

prichádzame s novým dizajnom, technikami zdobenia a tým aj potreba vytvoriť značku našich šperkov – DaLea

 

DaLea rok 2017 – 2020 – Vývoj značky

Ľudové motívy

Drevený prívesok na kabelku - Prievidza obradová šatka
Drevený náhrdelník Folkový prírodné orech, modrý motív
Drevený prívesok na kabelku – červené folk srdce

Drevené šperky inšpirované prírodou

sú krásnym spôsobom, ako spojiť estetiku prírody s umením remesla.

Pri výrobe drevených šperkov inšpirovaných prírodou dbáme na kvalitu materiálov a detailov, aby šperky vynikli svojou jedinečnou krásou. Experimentujeme s rôznymi dizajnmi a kombináciami, aby sme vytvorili šperky, ktoré vám vyhovujú a zároveň zdôrazňujú krásu prírody.

Drevené náušnice Sedmokrásky biele
Náušnice srdce Červené pivónie
Náhrdelník prírodný Strom života

Rok 2020 – 2022

COVID-19 pandémia, mala výrazný vplyv na celosvetovú ekonomiku vrátane malých podnikov. My sme neboli výnimkou. Mnohí ľudia obmedzili svoje nákupy a spotrebu na nevyhnutné položky, čo viedlo k poklesu dopytu po našich výrobkoch, šperkoch. 

2022 – 2024

Jedna z nás (Ľuba) sa po vy horení začala venovať maľovaniu mandál.  “Je skvelé, že som našla kreatívny spôsob, ako sa vysporiadať s vyhorením prostredníctvom maľovania mandál! Maľovanie mandál môže byť uvoľňujúce a terapeutické, pomáhajúce znížiť stres a podporujúce duševné blaho.”

Mandala RINA obraz 70cm
Mandala MARIELA obraz 50x50 cm

Denisa a Ľuba / DaLea

Pin It on Pinterest